Metodat Mashkull infertilitetit diagnostike
1 - Analiza Spermė (Spermiogram) vjen nė fillim tė testeve nė varfėri. Sperm Prodhimi i duhanit, alkoolit, nxehtėsia, droga, dhe shumė faktorė tė tjerė, tė tilla si infeksionet nuk ndikojnė nė analizėn normale e mostrave duhet tė pėrsėritet tė paktėn dy herė me njė interval prej njė muaji. Problemi Ifertilite ėshtė zbuluar nė analizėn e njė njeriu e spermės, njė ekzaminim i mėtejshėm i Gecili fizike dhe hormonal aspektet

Prodhimin e spermės cikli pėrsėritet ēdo 2-3 muaj. Pra, pas 2-3 muajsh tė njė spermatozoidi prodhohet spermė salgżlanacaktżr. Nė mėnyrė tė njėjtėt njerėz nė fytyrė e faktorėve tė dėmshėm (sėmundjet e rėnda febrile, stresi, lodhje, faktorėve tė mjedisit), ose ilaēe qė duhet tė pėrdoren pėr trajtim pas 3 muajsh mund tė ndikojė nė spermė. Analiza spermė duhet tė merret parasysh nė vlerėsimin e rezultateve tė kėtij procesi. Nėse sėmundja nuk trajtohet febrile e drogės  dhe tė paktėn dy mostra spermė me njė interval prej 3-4 javė pėr tė vlerėsuar dhe tė vendosė nė bazė tė mesatares sė kėtyre mostrave ėshtė e nevojshme.

Mundėsisht, mostra e ekzaminuar, nė fertilizimi in vitro duhet tė jetė nė qendėr.

Kur janė bėrė analiza e spermės?
Testi U, pas njė periudhe prej 3-5 ditėve tė abstinencės seksuale duhet tė jetė i palidhur me atė. Hapėsirė tė shkurtėr prej 2 ditėsh, mostrat ishin mė tė ulėta pėrqendrimi spermės, lėvizshmėri tė spermės nė shembujt e dhėnė pas 7 ditėve tė abstinencės seksuale nuk ėshtė e preferuar pėr shkak tė rėnies. Mostrat e spermė e cila do tė shqyrtohet nėn 20 ° C dhe nuk duhet tė ekspozohen ndaj temperaturave tė ambientit mbi 40 ° C. Shoku ftohtė dhe e nxehtė shkakton ndryshime tė rėnda nė lėvizshmėri tė spermės.

Si ėshtė procesi i mbledhjes sė mostrės?
Procesi i mbledhjes sė mostrės duhet tė bėhet me metodėn e masturbim, prezervativėt, sapun dhe krem nuk duhet tė pėrdoret, enė sterile duhet tė jenė tė preferuar. Pjesa e parė e kampionit tė dhėnė spermės e spermės, sepse ajo pėrmban mė shumė se pjesėn e parė tė spermės rrjedh nga ose humbur gjatė marrjes sė stafit laboratorik duhet tė njoftohet pėr kėtė situatė.

Metodat femra infertilitetit diagnostike
Testet e hormoneve; 2 menstruacioneve ose (ekuivalent nė treg ka te ardhur) 3 nė FSH, LH, E2, PRL, TSH, FT4 ėshtė e nevojshme. Nėse ėshtė e nevojshme, inhibin A analiza tė mėtejshme pėr zbulimin e rezervės ovarian, AMH gjithashtu tė kėrkohet.

USG; rezervės ovarian vendosmėri, pėr vlerėsimin e mitrės dhe tubat 2 tė ciklit menstrual ose 3 Nė ekzaminim ultrasonographic ėshtė kryer.

Saline infuzion sonography (SIS)
Formimi i hapėsirės nė mitėr (polyps, fibroids nė mitėr, perde etj.) Dhe mbėshtjelljes nė mėnyrė qė tė pėrcaktojnė procesin. Ultrasonografia serum dhėnė njė kateter tė hollė nėpėr qafėn e mitrės ėshtė vlerėsuar.

Rahim Movie (HSG)
Duke e bėrė agjent kontrasti nėpėrmjet qafės sė mitrės, mitėr dhe tubat, hartuar grafikėt shfaqur seri. Qafės pamjaftueshmėri, lezionet Space pushtuese nė mitėr, mbėshtjelljes, deformimet e lindura, sinqeriteti dhe grumbullimi i lėngjeve nė tubat mund tė pėrcaktohet nėse janė apo jo.

Histeroskopi
Probleme nė zgavrėn e mitrės mitrės ndriēuar duke respektuar nė tė njėjtėn seancė me njė pajisje qė mundėson procesin e diagnozės dhe trajtim.

Laparoscopy
Nėn anestezi tė pėrgjithshme, njė prerje tė vogėl nė mes, me procedurėn e organeve nė bark me njė pajisje duke hyrė nė dritė. Lejon diagnoza dhe trajtimi nė tė njėjtėn seancė. Informacione tė tjera nuk ėshtė metoda nė dispozicion diagnostikuese, raste tė qarta, intra-abdominale mbėshtjelljes, endometriosis (shtresa e mitrės e qelizave jashtė mitrės duhet tė pėrfshihen nė atė gjendje), nė rastet e inflamacionit tė tubave, cysts ovarian, jashtė shtatzėnisė, sepse nė rastet e diagnostikimit tė infertilitetit dhe trajtimin e dhimbje dhe ėshtė pėrdorur pėr tė nuk mund tė gjendet.
Steriliteti Trajtimi
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Bottom
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Top
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame

Adresė: Žht. Biray Mustafa Sk. 11/A Lefkoža - Qipros Veriore
Tel: +90 533 875 5333
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Zbatohet Pėr Tė Cilin IVF
Steriliteti (shterpėsi) mund tė jetė pėr shkak tė grave ose burrave. Ndonjėherė problemi ėshtė i vendosur nė tė dy ēifteve. Sot, metoda mė tė avancuara trajtim zbatohet pėr zgjidhjen e problemit tė...
Kżbrżsta Tüp Bebek Button
Mė Shumė