Procedura E IVF
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Bottom
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Top
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle

Adresė: Žht. Biray Mustafa Sk. 11/A Lefkoža - Qipros Veriore
Tel: +90 533 875 5333
Mbledhja e vezėve
Mbledhja e vezėve, dita vezė mbledhjes, ēiftet bėjnė laborator IVF bulunmalarż gjithashtu e nevojshme. Pėrpunimi orė pacientit natė mė parė pas 24:00 duhet tė hani ose pini asgjė pėr tė pirė. Gjithashtu kjo ditė ėshtė bėrė, dhe pas vetėm njė ėndėrr, parfum deodorant, make-up pėrdoren materiale tė tilla si pirja e duhanit cigare kurrė. Nė mėngjesin e ditės sė gruas sė pacientit nė kohėn e mbledhjes sė vezėve ėshtė i vendosur qė tė vijnė nė klinikė pėr tė spermės qė duhen marrė. Veza rikthim ėshtė e rėndėsishme qė para tre deri nė pesė ditė tė abstinencės seksuale. Sperm nėpėr dhomė masturbim ėshtė e pėrgatitur posaēėrisht pėr gruan e pacientit dhe njė laborator pėr pėrdorim nė spermė tė pėrpunuara dhe tė zgjedhur mė tė mirė tė cilėsisė. Sperm dhėnė pėshtymė, sapun apo lloji lubrifikantė naftės pelte nuk duhet tė pėrdoret, tė gjitha tė mostrės nė njė enė sterile me kusht.Sepse spermės 70 perqind ne pjesen e pare te
Nėn anestezi tė pėrgjithshme, qė vepron dhomė, me ndihmėn e Transvaginal Ultrasonografi, duke arritur vezė vezoreve janė mbledhur nga vagina. Pas shikimit follicles ultratinguj, njė nė njė kohė me gjilpėrė hyn pėrmbajtjen e brendshme janė aspirim nė tub qė pėrmban njė zgjidhje tė veēantė. Ky tub transportohet shpejt nė embriyološa duke pritur pėr tė gjetur vezė nėn mikroskop. Vezė tė mbledhura janė tė vendosur nė njė dollap nė inkubator tė veēantė. Njė shumė i sėmurė disa orė pas procedurės qenėt i pėrgjumur, pėrzier, tė vjella, mund tė vuajnė. Pacienti sa mė shpejt tė jetė e mundur (zakonisht brenda 2 orėve) pėrmirėson dhe mund tė bėhet nė shtėpi. Dy, tre ditė, njė dhimbje tė ngjashme me dhembjen ndjerė nė copa ijė. Megjithatė, njė rrjedhje tė vogėl ose gjakderdhje mund tė ndodhė nė formėn e pikave. Unė e pėrdorin kėtė lloj tė barnave qė pėrmbajnė paracetamol pėr dhimbje.

Operacionet e ardhshme; pacient tregon disa dallime duke bėrė IVF ose ICSI.
Konvencionale IVF (Nė fertilizimi in vitro Metodės): njė sasi e spermės ėshtė e vendosur pranė ēdo vezė. Shkruani njė spermės nė vezė vetė, pritet pėr tė kryer procesin e fekondimit. Qelizat vezė pllenohet tė ndajnė dhe embrioni zhvillon. Embrionet janė kontrolluar ēdo ditė dy ose tri ditėve rritjen e arritur nė kushte laboratorike. IVF ėshtė zakonisht pėr shkak tė bllokimit nė tub klasike ėshtė njė trajtim i zgjedhjes nė pacientėt me nonpregnant gra. Raporti fekondimi ėshtė mė e ulėt se sa trajtimet ICSI thelb mė tė gjatė janė tė preferuar.
Vizim Asistuar (zvogėlimin): Kjo teknikė zbatohet nga embryologist, rreshtim e jashtme tė vezės nėn njė mikroskop lazer (ose kimike ose mekanike) hapjen e embrionit, e bėn tė lehtė pėr tė dalė pėrpara se tė vendoseshin nė murin e mitrės. Fekondimi dhe ngulitje description: fekondimi fekondimi, implantimi i referohet pėr tė kapur sipėrfaqen e brendshme tė mitrės.

Embrionet qė rezultojnė janė tė vendosur nė barkun e nėnės....
Vezė janė mbledhur dhe procesi i fekondimit zhvillohet dy, tre apo pesė ditė pas maksimumi dy ose tre prej embrioneve sesa ekzaminim normal gjinekologjik, e lehtė, kushtet pa dhimbje dhe tė saktė, por shumė sterile operative, njė kateteri tė veēantė ėshtė vendosur nė mitrėn e nėnės. Kjo procedurė zgjat rreth 10 minuta. Duke pasur parasysh numrin e embrioneve, cilėsia e rreziqeve tė shtatzėnisė tė shumta dhe masat qė mund tė ofrohen me informacion tė detajuar rreth ēiftit. Pacienti mund tė shkojė nė shtėpi rreth gjysmė ore pushim. Gjatė kėsaj periudhe, marrėdhėnia seksuale nuk ėshtė e pėrshtatshme. Deri marrėdhėnia seksuale dhe testi i ndaluar.

Vezė tė marra nga njė numėr i madh i pacientėve nė gjendje tė arrijė mė shumė se tre embrione tė shėndetshme. Ngrirė dhe tė ruhet deri nė pesė vjet kėto embrione qė mund tė pėrdoren pėr kėtė pacient pėrsėri. Kėto embrione ishin ngrirė nė -196 gradė ruajtura nė rrethana shumė tė veēanta dhe mitra e pacientit mund tė vendoset nė ēdo kohė pėrsėri. Qėllimi i kryerjes kėto embrione tė ngrira, e cila deri mė tani ėshtė pėr tė mbajtur shtatzėnė e pacientit pėrsėri. Megjithatė, pas embrioneve tė ngrira shkrirė jo gjithmonė mund tė kualitetit tė mirė, dhe nė kėtė rast nuk mund tė transferohet. Ciklet e ngrira, shanset e suksesit

Reduktuar me 10 pėr qind..
Pacienti pėr tė ruajtur, shtatzėnia progesterone suppositories vaginal, injeksione ose injeksione tė hCG ėshtė i rekomanduar. Pėrshkrimi i largimit tė drogės nė klinikė, dhe kur pacientėt janė dhėnė njė listė qė tregon se si njė test shtatzėnie.
Shanset pėr t'u bėrė shtatzėnė mosha e pacientit, diagnoza dhe trajtimi metodė e cila ėshtė aplikuar do tė ndryshojnė nė varėsi tė. Ky ėshtė shansi i njė gruaje nė moshėn 40 vjeē

10-25, ndėrsa problemi mė i madh i grave tė rinj dhe jo vetėm, deri nė 60 Tubat janė bllokuar. Njė nuk e sheh nuk do tė thotė se shtatzėnia e pacientit. Diagnoza definitive; ndjeshme shtatzėnisė test i gjakut (zakonisht 12 ditė pas datės gjaku u mbledhur vezė beta - Pėrcaktimi hCG hormoni) ėshtė bėrė nga. 2 ditė pas testit ėshtė pėrsėritur. Pas rreth 2 javė qeska gestational ose pouches nė mitėr me USG dhe situatave janė vėrejtur.

Nė shtatzėnitė e arritura nga teknikat riprodhuese tė asistuara, tė tilla si shtatzėni spontane shtatzėnitė biokimike, abort, shtatzėnisė ektopike mund tė ketė komplikacione tė tilla si. Mė shumė se njė embrion vendoset nė mitėr, trajtimi i normės sė shumėfishtė (binjakėt, triplets) dhe shtatzėnia e tyre ėshtė rreth 20 deri nė 25 formė njė pjesė e rėndėsishme e shtatzėnive binjake. TRESH dhe shtatzėnitė katėrsh, tė tilla si numri i lartė kėrkon qasje tė veēantė. Marrė nga kėto trajtime, tė tilla si anomalive normale raport popullsisė nė foshnjat 1 pėr qind.

Zhvillimi i vezėve, njė shumėllojshmėri tė barnave janė pėrdorur pėr zhvillimin e vezoreve, vezė dhe mė shumė. gratė shpesh pėrcakton off njė kohė cikėl prej rreth 15 vezė, por vetėm njė vezė zhvillon. Tė cilat pėrcaktojnė se sa vezė nė trajtimin IVF mėdha shanset e suksesit janė pėrmirėsuar. Pėr kėtė arsye, droga IVF pėrdorur gjilpėrat.

Kėto barna pėr tė stimuluar zhvillimin vezė, periudha menstruale ėshtė pėrdorur pėr njė periudhė prej 8-14 ditėsh ka filluar nė ditėn e dytė apo tė tretė. Para ose nė TYRE kombinim nė trajtim tė drogės ėshtė kryer pėr tė siguruar qė presionin e trurit nė vezore.

Vezėt, tė quajtura follicles zhvilluar nė cysts vogla. Kėto follicles, i cili sekreton hormon tė rritjes, estradiol ėshtė proporcional. Nuk ėshtė e mundur pėr tė parė brenda gjėndėr e vezė, folikuli, edhe pse ndonjėherė nuk zhvillohen nė vezė. Rritja e follicles ndiqet nga Ultrasonografia. Nė ditė tė caktuara tė trajtimit duke kontrolluar hormon estradiol, ėshtė ndjekur nga zhvillimi i vezėve. Kjo qasje rrit incidencėn e ovulacionit hormon-kujdesur pėr tė. Zhvillimi i follicles, numri, e ndjekur nga njė ultratinguj vaginale ėshtė kryer. Olabilir.Yumurtalarżn ndryshme nga shuma e mbledhur, kur pėr tė mbledhur numrin e vezėve nė Ultrasonografia ripening (nė mesin e njerėzve e cila quhet fracturing) ėshtė pėrcaktuar nga ana e gjilpėrės.
Nėn ultrazėrit, hCG (vezė plasaritje qė drogės) Injection vijim e 34-36 orė cżvarż vezė tė mbledhura. Hormon estradiol nė gjak duke matur kohėn pėr tė mbledhur vezė janė tė rėndėsishme nė madhėsinė dhe numrin e follicles.

Gonadotropin njeriut chorionic (hCG), vezė, LH ka efektin e siguruar olgulažmasżnż fundit dhe plasaritje. Vendosi nė kohė vezė mbledhjes 34-36 orė para se tė bėhet.....
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Zbatohet Pėr Tė Cilin IVF
Steriliteti (shterpėsi) mund tė jetė pėr shkak tė grave ose burrave. Ndonjėherė problemi ėshtė i vendosur nė tė dy ēifteve. Sot, metoda mė tė avancuara trajtim zbatohet pėr zgjidhjen e problemit tė...
Kżbrżsta Tüp Bebek Button
Mė Shumė