Embrioni ngrirjes dhe shpėrbėrjen proceset nė pėrdorim pėr gati 25 vjet me normat e shtatzėnisė nė rritje janė arritur duke pėrdorur teknikat e fundit tė zhvilluara. Pėrdoret nė ftohjen e kaluar, i ngadalshėm (i ngadalshėm ngrirjes) teknikė, e cila ėshtė shumė mė e suksesshme tani, nė vend tė vitrification (ngrirjen e shpejtė) teknikė ėshtė pėrdorur. Embrionet nė nitrogjen tė lėngėt nė -196 gradė, nėse ju fle me substanca cryoprotectant janė ruajtur. Azotit shpėrbėhet ėshtė larguar duke aplikuar tė kundėrtėn kur ėshtė fjala pėr kohėn e transferimit tė transaksioneve dhe transferimi ėshtė duke u pėrgatitur. Qendra ėshtė zakonisht 3 dhe 5 embrione tė ngrira ditė. Sipas statistikave, mė mirė cilėsia e embrioneve tė ngrira qė tė kthehen pėr tė jetuar nė zgjidhjen e normave dhe e lartė ėshtė shansi pėr tė arritur shtatzėninė.

Embrionet e ngrira mund tė transferohet nė ēifte lirimin e ardhshme shans pėr tė provoni pėrsėri ofron njė kosto shumė mė tė ulėt. Gjithashtu provoni atė pėrsėri, ju nuk keni nevojė pėr njė pėrdorim afatgjatė tė drogės. Embrioni ngrirjes dhe shpėrbėrjen metoda mė e lehtė, mė shumė jetėshkurtėr dhe ēmim mė tė pėrballueshme, ju mund tė merrni shans pėr tė shtatzėnisė ėshtė pothuajse afėr eksperimente me transferimin e embrionit tė freskėta.

Nėse njė numėr i mjaftueshėm dhe cilėsinė e embrioneve, ngrirje embrioni ėshtė bėrė me pėlqimin e tė dyja pjesėmarrėse nė aplikacion. Pėrfitimi i parė i shtatzėnisė nė fillim nuk do tė ndodhė nė praktikė, do tė lejojė transferimin e embrionit ovulacionit pa paralajmėrim.

Megjithatė, nė mėnyrė qė medikament ėshtė pėrdorur dhe procedura e mbledhjes sė vezėve. Ne e dimė se cilėsia e vezėve pėrkeqėsohet me moshėn. Femrat me embrionet e ngrira mė parė mund tė marrė ato pak vite mė vonė.

Ngrirė-shkrirė embrione, mundėsia e shtatzėnisė, shansi i shtatzėnisė marrė nga njė qendėr e pajisur mirė, nė afėrsi tė embrioneve tė freskėta.

Pėr ta bėrė kėtė, embrioni i ngrirjes dhe shpėrbėrjen duhet tė bėhet me shumė kujdes. Gjithnjė e mė shumė do tė pėrdoret nė pėrqendrimet e lėngjeve tė bėra tė akullore.

Kėto lėngje janė akuzuar ngadalė me ndihmėn e ujit nė njė embrion, gjatė ngrirjes nė vend genležmeyip prandaj nuk shkaktojnė avari e njė substance nėpėr membranėn.

Kjo fazė ėshtė mė pak e rrezikshme pėr embrionin, ėshtė bėrė gradualisht nė njė temperaturė tė caktuar dhe kohė. Ora gatishmėrisė ėshtė i plotė, ngrirjen e embrioneve, ku instrumenti ėshtė futur tub ose krem akull bar cilėsinė dhe kapacitetin e pajisjes ėshtė shumė e rėndėsishme pėr realizimin e njė akullore tė shėndetshme.

Programi Ice ruajtur nė pajisjen siē pėrcaktohet nga embryologist, nė pėrputhje me rrethanat, programi ėshtė nisur. Nė parim, ngrohjes gradualisht zvogėlohet nė -30 ° C. -150 ° C ėshtė ulur mė shpejt pas kėsaj, dhe embrionet janė tė ngrira nė nitrogjen tė lėngėt, dhe -180 ° C nė tė cilėn janė ruajtur embrionet janė vėnė nė ruajtje.

Ēdo pajisje tė pėrdorura gjatė shpėrbėrjen. Pėrgatitur, kėtė herė nė mėnyrė tė kundėrt tė kimikateve tė pėrdorura gjatė ngrirjes sė lėngjeve. Highest nė temperaturėn e dhomės dhe tė lėngshme ėshtė marrė nga embrionet. Pas periudhės sė pritjes temperatura pėrsėri dikkalice trupit solli deri nė 37 ° C embrione, gazit lagėshti, inkubator ngrohtė vendoset.

Tė ngrirė, ditėn dhe kohėn qė janė transferuar nga numri e as tė njėjtėn ditė ose disa ditė pas embrioneve tė cilėsisė janė pėrzgjedhur dhe pėrdorur tė cilat vazhdojnė tė ndahen. Zakonisht kjo rrugė ėshtė e preferuar. Mė tė mirė cilėsisė sė ndarjes dhe mė e madhe mundėsia e shtatzėnisė.

Ngrirja dhe shpėrbėrjen proces tejet traumatike pėr embrionin. Ndėrkohė, embrionet mė tė qėndrueshme mund tė jetė dėmtuar.

Nuk mund tė merret ose nė laborator dhe pastaj embrionet shkrirė janė ndjekur pėr zhvillimin e cilėsisė gözlenemezse transferimin e embrionit ėshtė anuluar.
Ngrirja Embrioni
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Bottom
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Top
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame

Adresė: Žht. Biray Mustafa Sk. 11/A Lefkoža - Qipros Veriore
Tel: +90 533 875 5333
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Zbatohet Pėr Tė Cilin IVF
Steriliteti (shterpėsi) mund tė jetė pėr shkak tė grave ose burrave. Ndonjėherė problemi ėshtė i vendosur nė tė dy ēifteve. Sot, metoda mė tė avancuara trajtim zbatohet pėr zgjidhjen e problemit tė...
Kżbrżsta Tüp Bebek Button
Mė Shumė