Shartim metodėn, dhe pėr fat tė keq njė nga teknikat riprodhuese tė asistuara janė tė pėrziera shpesh me microinjection. Microinjection e trajtimit IVF ėshtė pėr tė injektuar spermės nė vezė. Vaksinimi i spermatozoideve nė zgavrėn e mitrės pas pastrimit me transmetimin e njė tub gome hollė

Vaksinimi dmth, inseminimi intrauterin (IUI) ėshtė njė metodė pėr tė lehtėsuar mbledhjen e spermės me vezė.Mostra Spermė ėshtė marrė, njė proces tė veēantė tė lahet nė laborator, pasi u vaksinuar nė mitėr.

Pse janė vaksinat?
Historia e vaksinimit, vaksinimi, kanė qenė pėrdorur qė hipokrattan, shėnime ndoshta mė shumė nė kohėt e lashta, por ky term ėshtė pėrdorur. Sot, ka shumė tė trajtimeve tė infertilitetit dhe vaksinimi ėshtė njė sukses i rėndėsishėm hedhje vezėve nė pacientėt ku problemi ėshtė zgjidhur, ose ēifte me asnjė problem qė nuk mund tė zbulohet shartim ėshtė trajtimi i zgjedhjes.

Pse janė vaksinat?
Qėllimi ėshtė njė sperma tė shėndetshme nė mitėr, duke e lėnė qafėn e mitrės paaftėsuar kėtu tė sigurojė qasje nė tė tubave, nė mėnyrė qė tė rrisė shanset e shtatzėnisė. Mukusit cervikal (sekrecionet qafės sė mitrės), nė disa raste, nuk lejon kalimin e spermatozoideve. Vaksinimi me kėtė pengim mukusit ėshtė eliminuar.

Vaksinimi rekomandohet nė situata tė trajtimit tė: i. II probleme qafės sė mitrės. Iii numėrimin e spermės dhe lėvizshmėri, ku ka mė pak se e dėshirueshme. Shterpėsi pashpjegueshme

Vaksinimi nuk ėshtė e mundur, kushtet yapżlamayacašż:
i. Tubat janė bllokuar
ii. Mungesa e ovulimit (menopauza)
iii.Rasti i mungesės sė spermės nė spermė (azoospermia)
iv. Sperma shumė pak nė mostrėn e spermės tė jetė

Numri ėshtė mė pak se 10 milion spermatozoide pėr ml, ėshtė problemi i levizjes dhe formė relative pėr barrierat ndaj vaksinimit. Numri prej 10 milion spermatozoide pėr ml, dhe sidomos kur ata janė nėn 5 milion, 4 Strategjik lėvizja Teatri ėshtė nėn 10, shkalla e strukturės sė spermės normale 4 ėshtė mė i ulėt se efikasiteti i vaksinimit ėshtė tejet i kufizuar. Nė kėto raste, metoda e drejtpėrdrejtė kryq IVF duhet tė diskutohet.

A ėshtė e nevojshme pėr tė trajtuar vaksinimi gjatė trajtimit me ovulacionit?
Ngjarja hedhje vezėve terapi kombinuese pėr tė rritur dhe tė sjell njė normė mė tė lartė sukses. Terapia e ovulacionit (induksion ovulacionit), sildenafil Clomiphene ose gonadotropins mund tė bėhen. Nė vitet e fundit njė pėrcaktim mė tė qartė tė kohės sė ovulacionit dhe pėr parandalimin e parakohshme analoge plasaritje GnRH apo kundėrshtarėt e GnRH janė sugjeruar gjithashtu. Megjithatė, kjo metodė e trajtimit ėshtė 2-3 herė mė Kostoja e trajtimit rrit vaksinimin.

Praktika e mirė klinike: trajtimi me gonadotropins nė madhėsi, hedhje vezėve vezė prej 2-3 ditėsh, me njė ekzaminim tė follow-up me ultratinguj dhe gjėndėr (kist ovulacionit) me diametėr prej 18 - 20m kur kėmbėza (dmth. gjilpėrė gravurė) kryhet pas vaksinimit. Kjo metodė ėshtė propozuar bazohet nė prova tė bazuar nė informacionin mjekėsor do tė jetė niveli mė i lartė i efektivitetit tė vaksinimit me.

Mashkull-faktor infertilitetit olamamaya vetėm pėr shkak marrėdhėniet nxiti metodėn shartim ose vaginismus promedikament procesin e mjekimit ėshtė zbatuar, gjithashtu tė aplikohet pėr njė periudhė tė natyrshme. Qėllimi i trajtimit per trajtimin e vaksinės me nje zhvillim 02:58 folikuliteve sė ovulimit. Shtatzėnitė Multiple rritur normėn e rritjes prej mė shumė se tre vezė...
Inseminimi
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Bottom
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Top
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame

Adresė: Žht. Biray Mustafa Sk. 11/A Lefkoža - Qipros Veriore
Tel: +90 533 875 5333
Kżbrżsta Tüp Bebek Photo Frame
Zbatohet Pėr Tė Cilin IVF
Steriliteti (shterpėsi) mund tė jetė pėr shkak tė grave ose burrave. Ndonjėherė problemi ėshtė i vendosur nė tė dy ēifteve. Sot, metoda mė tė avancuara trajtim zbatohet pėr zgjidhjen e problemit tė...
Kżbrżsta Tüp Bebek Button
Mė Shumė